Elektrické automobily z pohľadu TCO

Oplatí sa z hľadiska celoživotných nákladov (TCO) obstarávať ešte stále autá so spaľovacími motormi alebo už je výhodnejšie zamerať sa na segment elektromobilov? Viac svetla do tejto témy priniesla štúdia kanadského inštitútu 2 Degrees.

V roku 2018 publikoval inštitút 2 Degrees štúdiu, v ktorej sa venoval porovnaniu benzínových a elektrických vozidiel z pohľadu TCO na 10 rokov pri odhadovanom nájazde 250 000 km.

Do porovnávacej vzorky vybral dva elektrické (Kia Soul EV, VW e-Golf) a dva benzínové automobily (Kia Soul EX, VW Golf). A výsledky naozaj prekvapili! V rámci TCO inštitút analyzoval obstarávaciu cenu vozidla, pohonné hmoty a náklady na údržbu a servis.

Výsledok? Jednoznačne v prospech elektrických automobilov. Podľa štúdie sú úspory na pohonných hmotách 80% a na údržbe a servise takmer 47%. Po 10 rokoch a odhadovanom nájazde 250 000 km tak môže byť úspora vo výške až 21 000 €.

Autori štúdie kvôli nedostatku dlhodobých dát nebrali do úvahy ďalšie benefity (ako dotácia na kúpu automobilu, zvýhodnené poistenie, daňové bonusy, lacnejšia diaľničná známka), ktoré určite vstupujú do TCO a zvyšujú tak mieru úspory. Na druhej strane však nezohľadnili amortizáciu ani možnú budúcu výmenu batérie, čo by mieru úspory určite znížilo. Predpokladajú však, že batérie by životnosť 10 rokov resp. 250 000 km mali zvládnuť .

V tomto kontexte je ešte potrebné zohľadniť aj záruku a klesajúce ceny batérií. Napríklad Kia Soul má záruku 7 rokov alebo 150 000 km. Navyše sa predpokladá, že v roku 2025 by cena batérií mala byť o polovicu lacnejšia ako je tomu dnes.

Prečítajte si celú štúdiu inštitútu 2 Degrees v angličtine