Ako efektívne nakupovať plyn a elektrinu

Veríme, že príprava nákupnej stratégie energií je minimálne 80 % úspechu a to aj v súčasnej situácii, kedy sa energetické trhy zbláznili.

Momentálna nestabilná situácia na trhu predstavuje pre verejných obstarávateľov zásadný problém a to hneď z niekoľkých dôvodov:

  1. platí sa za energie o desiatky až stovky percent viac,

  2. dodávatelia sa odmietajú zúčastniť verejných obstarávaní alebo si účtujú obrovské rizikové prémie,

  3. zmenil sa pomer síl na trhu a dodávatelia odmietajú plniť požiadavky, ktoré si verejní obstarávatelia stanovili v súťažných podkladoch.

Je prirodzené, že väčšina verejných obstarávateľov nemá potrebnú expertízu v nákupe energií. To nevadilo, kým ceny klesali alebo boli aspoň stabilné. Avšak dnes je potrebné nákup energií profesionalizovať a súčasne ho maximálne zjednodušiť, aby ho mohli verejní obstarávatelia reálne zvládnuť.

Dobrá správa je, že väčšina verejných obstarávateľov čelí rovnakým problémom, takže je možné „informačnú“ fázu celkom štandardizovať. Zlá správa je, že následnú nákupnú stratégiu je potrebné vždy navrhnúť na mieru každej organizácii. A ešte jedna dobrá správa; akonáhle nastavíte správnu stratégiu (tzn. stratégiu prispôsobenú reálnym potrebám organizácie), máte na niekoľko rokov pokoj.


AKO VÁM VIEME S NÁKUPOM ENERGIÍ POMÔCŤ?

V spolupráci s komoditným špecialistom, ktorý nastavoval stratégie na nákup energií v stovkách miliónov EUR pre rôzne podniky, zanalyzujeme Vašu situáciu a navrhneme optimálnu nákupnú stratégiu. Následne určíme vhodný postup verejného obstarávania a vysúťažíme dodávateľa energií.

Proces prípravy až po zazmluvnenie úspešného uchádzača bude prebiehať nasledovne:
1. krok: Napíšte nám na vzdelavanie@apuen.sk žiadosť o cenovú ponuku na nákup energií.

2. krok: Dostanete od nás cenovú ponuku a po jej akceptovaní Vám zašleme dotazník, ktorý nám pomôže zhodnotiť Vašu aktuálnu situáciu pre nastavenie stratégie nákupu.

3. krok: Počas spoločného videostretnutia si spoločne prejdeme niektoré odpovede z vyplneného dotazníka a potvrdíme Vaše očakávania.

4. krok: Predstavíme Vám stratégiu nákupu energií na najbližšie roky, ktorá bude odzrkadlovať Vaše potreby a požiadavky.

5. krok: Príslušným postupom vyhlásime verejné obstarávanie na výber dodávateľa požadovaných energií a komplexne zabezpečíme celý proces verejného obstarávania až po podpis zmluvy.

 

 

Konferencia verejné obstarávanie 2023
Právo & prax

Začíname o:
Dní
Hodín
Minút
Sekúnd